XXVI letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

kursy_25Od 1 do 28 sierpnia 2016 r. w Cieszynie odbywać się będzie XXVI letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej, której organizatorem jest Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W tegorocznej letniej szkole wezmą udział osoby z całego świata (m.in. z Azerbejdżanu, Brazylii, Rosji, Niemiec, Kanady, Kazachstanu, Japonii, Chin, Argentyny czy Bułgarii), które połączyła wspólna pasja – poznawanie języka i kultury polskiej.

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z polskimi tradycjami i zwyczajami, zwiedzić Polskę, nawiązać nowe przyjaźnie i spędzić niezapomniane chwile w międzynarodowym towarzystwie. Specjalnie dla studentów letniej szkoły przygotowano wiele atrakcyjnych spotkań oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Będą mieli okazję poznać najwybitniejszych specjalistów z różnych dziedzin – wykładowców, badaczy, artystów, polityków, dziennikarzy, którzy zaprezentują im polską naukę w ciekawy i nieszablonowy sposób.

Program kulturowy letniej szkoły jest bardzo zróżnicowany, zaplanowane zostały m.in. wyjazdy naukowo-dydaktyczne do Katowic, Pszczyny, Oświęcimia, Krakowa, Koszęcina oraz w Beskidy, gry i zabawy językowe, zwiedzanie muzeów i galerii. Dla osób interesujących się literaturą i sztuką przygotowano wieczór poezji Agnieszki Osieckiej i teatr studencki, a także biesiadę z polską piosenką, na której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać  się z najpiękniejszymi polskimi przebojami oraz poezją śpiewaną. Seminaria z cyklu „Wiedza o Polsce” są przygotowane w taki sposób, aby każdy student dowiedział się wielu nowych, interesujących faktów na temat naszego kraju i jego mieszkańców.

Letnia szkoła ma na celu doskonalenie znajomości języka polskiego zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Dzięki licznym zajęciom pozalekcyjnym, jak np. turniej tłumaczy czy redagowanie gazetki letniej szkoły uczestnicy będą mieli szansę sprawdzenia i ulepszenia swojej wiedzy językowej w praktyczny sposób.

kursy_22

Jednym z najważniejszych wydarzeń letniej szkoły będzie odbywający się 15 sierpnia Sprawdzian z polskiego – czyli konkurs ortograficzny dla wszystkich obcokrajowców. Nagrodą główną będzie bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole oraz tytuł Cudzoziemskie

go Mistrza Języka Polskiego. Tego samego dnia na cieszyńskim rynku odbędzie się – objęty honorowym patronatem Ryszarda Macury, burmistrza Cieszyna – Wieczór Narodów, podczas którego uczestnicy letniej szkoły będą mieli szansę zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców swoje kraje – ich kulturę, zwyczaje, tradycyjne jedzenie, a także zatańczyć poloneza.

Letnia szkoła jest wyjątkowym kursem językowym, który nie tylko umożliwia i ułatwia obcokrajowcom naukę języka polskiego, ale również promuje Polskę, język polski i polską kulturę.

Więcej informacji: www.sjikp.us.edu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 15 =

*