Studia magisterskie

Jak wybrać studia magisterskie?

Licencjat – i co dalej? Wybór studiów magisterskich jest jednym z kluczowych momentów w życiu każdego studenta.

Zmiana kierunku studiów – czy warto?

Reforma bolońska i wprowadzenie dwustopniowej edukacji wyższej to ogromna szansa dla studentów. Zdecydowanie warto korzystać z możliwości, jakie otwierają się po uzyskaniu dyplomu licencjata.

Zmiana kierunku studiów może być doskonałym wyjściem w przypadku osób, które nie dostały się na wymarzony kierunek studiów I stopnia oraz dla tych, którzy w trakcie studiów licencjackich odkryli, że popełnili błąd wybierając dany kierunek. Z pewnością warto rozważyć perspektywy dalszej kariery zawodowej, jakie daje wybrany na licencjacie kierunek. Jeżeli nie są one zbyt optymistyczne, to zmiana kierunku na bardziej perspektywiczny powinna być dobrym pomysłem.

Czy decydować się na coś nowego?

Studia II stopnia mogą być świetnym uzupełnieniem dla wiedzy nabytej na studiach licencjackich. Studenci mogą wybrać kierunek, który łączy się z ich dotychczasowym wykształceniem, poszerzając w ten sposób wiedzę i horyzonty. Decyzja o

wybraniu studiów II stopnia o profilu zupełnie innym od ukończonych na poziomie licencjata, powinna być natomiast dokładnie przemyślana. Diametralna zmiana zainteresowań może być źle odbierana przez pracodawców, którzy poszukują specjalistów znających się na swojej dziedzinie. Niekoherentny profil naukowy może stać się przeszkodą w dalszej karierze zawodowej. Dlatego też, jeżeli naprawdę interesują nas dwa zupełnie różne kierunki wykształcenia, lepiej zdecydować się na studiowanie dwóch kierunków albo na studia podyplomowe.

Czy zmieniać uczelnię?

To, czy będziemy zmieniać uczelnię i/lub kierunek, powinno zależeć przede wszystkim od naszych doświadczeń z Alma Mater. Podążanie za samym tylko prestiżem innej uczelni może zaowocować dużym rozczarowaniem. Nie znaczy to jednak, że nie warto zainteresować się uczelnią położoną znacznie wyżej w rankingach preferencji pracodawców (np. Wprost), niż nasza dotychczasowa szkoła wyższa. Nie warto natomiast zmieniać jednej niezłej uczelni na drugą, o ile oczywiście jesteśmy zadowoleni z pierwszej z nich.

2 myśli nt. „Jak wybrać studia magisterskie?

1. Sylwia

Licencjat robiłam w Krakowie, potem przeprowadziłam się do Gdańska więc studia magisterskie wybrałam na WSB.

2. Dawid

Nie zmieniał bym kierunku zawsze warto się dalej doskonalić w tym samym, jak studiowałem informatykę to magisterka na wsb też była w tym kierunku.