Po co mi tytuł magistra?

Studia magisterskie

Trzy magiczne literki ‘mgr’ przed nazwiskiem to marzenie wielu młodych ludzi rozpoczynających studia wyższe. Czy opłaca się walczyć o dyplom magistra?

Tytuł zawodowy magistra

Magister to tytuł zawodowy nadawany przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów drugiego stopnia, a w przypadku niektórych kierunków, takich jak farmacja, prawo czy psychologia, po ukończeniu studiów jednolitych. Aby uzyskać tytuł magistra należy zaliczyć wszystkie egzaminy, uzyskać absolutorium oraz przygotować i obronić pracę magisterską. Według danych OECD, aż 63% absolwentów studiów w Polsce w 2010 r. posiadało tytuł magistra, co było najwyższym wynikiem na świecie.

Mgr przed nazwiskiem – dlaczego warto?

Przede wszystkim tytuł magistra to przepustka do wielu

stanowisk pracy, o które bez wykształcenia nie można się starać. Wymóg posiadania wyższego wykształcenia to jeden z pierwszych warunków wymienianych w ofertach publikowanych przez korporacje czy też przez jednostki sektora publicznego. Tytuł magistra stał się na tyle popularny w Polsce, że posiadanie go stało się wręcz obowiązkowym wymogiem przy rekrutacji na wyższe stanowiska. Wyższe wykształcenie znacznie ułatwia znalezienie pracy – w 2013 r. stopa bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem w Polsce wyniosła tylko 5,7%.

Magister zarabia więcej

Osoby z dyplomem magistra szybciej awansują oraz więcej zarabiają. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń za rok 2013 dostarcza informacji o zarobkach osób z różnym wykształceniem. Mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem średnim to 3 tys. brutto, podczas gdy licencjaci i inżynierowie mogą liczyć na 3800 brutto. Mediana zarobków magistrów wyniosła z kolei 4950 zł, przy czym ¼ badanych z tym wykształceniem zarabiała ponad 8 tys. złotych brutto. Oczywiście magister magistrowi nierówny. Na najwyższe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów technicznych, w nieco gorszej pozycji są humaniści. Na rynku pracy najważniejsza jest jednak specjalizacja, która pozwala wyróżnić się na tle konkurentów aplikujących o to samo stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 7 =

*